Susumu RG1005P-363-C-T10
RG1005P-363-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-363-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36K OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-363-C-T10.pdf
Availability of RG1005P-363-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-363-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-363-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-363-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-363-C-T10
Related LinksRG1005P-, RG1005P-363-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-363-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-363-C-T10
INTERFACE MOD RCPT 50POS TELCO datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.68 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.5A 260 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf