Susumu RG1005P-4122-B-T5
RG1005P-4122-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-4122-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-4122-B-T5.pdf
Availability of RG1005P-4122-B-T5
QUANTITY
RG1005P-4122-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-4122-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-4122-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-4122-B-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-4122-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-4122-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-4122-B-T5
RECTIFIER BRIDGE 1AMP 400V DFS datasheet.pdf
TXRX 18BIT UNIV BUS LV 56TSSOP datasheet.pdf
MODULE BUS FEMALE 4POS SCREW datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
LIMIT AND ENCLOSED REPLACEMENT datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf