Susumu RG1005V-112-P-T1
RG1005V-112-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-112-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1KOHM 0.02% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-112-P-T1.pdf
Availability of RG1005V-112-P-T1
QUANTITY
RG1005V-112-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-112-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005V-112-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-112-P-T1
Related LinksRG1005V-, RG1005V-112-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-112-P-T1 Details Description
Related parts for RG1005V-112-P-T1
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 1A DO204AC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
GT32T0 TOUCH SCREEN COLOR RS422 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf