Susumu RG1005V-1181-W-T1
RG1005V-1181-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-1181-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-1181-W-T1.pdf
Availability of RG1005V-1181-W-T1
QUANTITY
RG1005V-1181-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-1181-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005V-1181-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-1181-W-T1
Related LinksRG1005V-, RG1005V-1181-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-1181-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005V-1181-W-T1
Crystal 32.7680kHz 30ppm 9pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC 22-BIT DELTA-SIGMA A/D 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
IC USB 2.0-10/100 ETH CRTL 56QFN datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1.5W SMA datasheet.pdf