Susumu RG1005V-1540-W-T5
RG1005V-1540-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-1540-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 154 OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-1540-W-T5.pdf
Availability of RG1005V-1540-W-T5
QUANTITY
RG1005V-1540-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-1540-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005V-1540-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-1540-W-T5
Related LinksRG1005V-, RG1005V-1540-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-1540-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005V-1540-W-T5
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 16TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 20SKT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC LNG HNGE datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf