Susumu RG1608N-1400-W-T1
RG1608N-1400-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1400-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1400-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-1400-W-T1
QUANTITY
RG1608N-1400-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1400-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1400-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1400-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1400-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1400-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-1400-W-T1
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A DFN6 datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 200MA 520 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 6V 250A DISC 10MM datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 8POS 0.50MM SMD datasheet.pdf