Susumu RG1608N-1540-C-T5
RG1608N-1540-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1540-C-T5
Brief Description
RES SMD 154 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1540-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-1540-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-1540-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1540-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1540-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1540-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1540-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1540-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1540-C-T5
TRIMMER 500K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED PANEL IND YLW DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
RES 0.107 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf