Susumu RG1608N-161-B-T1
RG1608N-161-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-161-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-161-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-161-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-161-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-161-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-161-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-161-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-161-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-161-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-161-B-T1
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 28V 3.2A SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
LAMP MIDGET FLANGE datasheet.pdf
IC CPU RISC W/LLC&USB 48-CSP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf