Susumu RG1608N-1821-D-T5
RG1608N-1821-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1821-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.82KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1821-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-1821-D-T5
QUANTITY
RG1608N-1821-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1821-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1821-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1821-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1821-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1821-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1821-D-T5
RES SMD 549K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 60POS GOLD PCB datasheet.pdf
AXS SINGLE STATION INTERCOM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf