Susumu RG1608N-1912-B-T1
RG1608N-1912-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1912-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1912-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-1912-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-1912-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1912-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1912-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1912-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1912-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1912-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-1912-B-T1
HANDLE RND .187"DIA .625"H ALUM datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 90A TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 4.7K OHM 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf