Susumu RG1608N-1962-D-T5
RG1608N-1962-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1962-D-T5
Brief Description
RES SMD 19.6KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1962-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-1962-D-T5
QUANTITY
RG1608N-1962-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1962-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1962-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1962-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1962-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1962-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1962-D-T5
VARISTOR 15.9V 120A 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 2.29MM 2 NPN THRU datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMA datasheet.pdf
SW WOBBLE/COIL SPRING SPDT 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 27POS datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS PLUG-SCKT 600MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
ICCON CONNECTORS datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf