Susumu RG1608N-2802-W-T1
RG1608N-2802-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2802-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2802-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-2802-W-T1
QUANTITY
RG1608N-2802-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2802-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2802-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2802-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2802-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2802-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-2802-W-T1
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 430 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 25A 56TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMCJ datasheet.pdf
BANANA JACK 4MM CRIMP TERM BLK datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf