Susumu RG1608N-303-W-T1
RG1608N-303-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-303-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-303-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-303-W-T1
QUANTITY
RG1608N-303-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-303-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-303-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-303-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-303-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-303-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-303-W-T1
PF VERT SIG HDR EE 12MM-5 ROW datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED PVC SLOTTED datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 23POS datasheet.pdf
CAP TRIM 0.5-3PF 750V PNL MOUNT datasheet.pdf