Susumu RG1608N-362-B-T5
RG1608N-362-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-362-B-T5
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-362-B-T5.pdf
Availability of RG1608N-362-B-T5
QUANTITY
RG1608N-362-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-362-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-362-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-362-B-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-362-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-362-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-362-B-T5
PCB COPPER CLAD POS 3X4.5"1 SIDE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT SIZE 23 BLACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2A PW-MOLD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 12MM ORANGE datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf