Susumu RG1608N-4642-B-T5
RG1608N-4642-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-4642-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-4642-B-T5.pdf
Availability of RG1608N-4642-B-T5
QUANTITY
RG1608N-4642-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-4642-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-4642-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-4642-B-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-4642-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-4642-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-4642-B-T5
IC MULTIPLEXER QUAD 2INP 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 232MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 6POS TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.3A 8HTSOP-J datasheet.pdf