Susumu RG1608N-4992-C-T5
RG1608N-4992-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-4992-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-4992-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-4992-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-4992-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-4992-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-4992-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-4992-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-4992-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-4992-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-4992-C-T5
CONN HEADER 10POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 115NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 4MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 4.7A 6DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf