Susumu RG1608N-5900-B-T1
RG1608N-5900-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-5900-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-5900-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-5900-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-5900-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-5900-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-5900-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-5900-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-5900-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-5900-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-5900-B-T1
MULTIPLEXER QUAD 2IN LV 16SOP datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 24MM 11.02" datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 14.17"L X 7.87"W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf