Susumu RG1608N-6982-B-T1
RG1608N-6982-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-6982-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-6982-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-6982-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-6982-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-6982-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-6982-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-6982-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-6982-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-6982-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-6982-B-T1
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 9SRT datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3049R/X 2" datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 100MA 230V RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf