Susumu RG1608N-7680-W-T5
RG1608N-7680-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-7680-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 768 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-7680-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-7680-W-T5
QUANTITY
RG1608N-7680-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-7680-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-7680-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-7680-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-7680-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-7680-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-7680-W-T5
SWITCH RAISED ACTUATOR 6 SEC 50V datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO92 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC CHARGER BATT DUAL 16-DFN datasheet.pdf
CONN HOUSING GHD 16POS DL 1.25MM datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 16.4K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
POE+ GIGA-MINIMC, 2TX/SSLX-SM155 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABLE OPT 12X10GBPS 50M datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 160VDC datasheet.pdf