Susumu RG1608N-8872-W-T5
RG1608N-8872-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-8872-W-T5
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-8872-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-8872-W-T5
QUANTITY
RG1608N-8872-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-8872-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-8872-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-8872-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-8872-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-8872-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-8872-W-T5
IC REG BCK 2.5V 0.35A SYNC SOT23 datasheet.pdf
AMP .050 CL CEC 56 DUAL POS datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 2A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HEADR 28POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A datasheet.pdf