Susumu RG1608N-88R7-C-T5
RG1608N-88R7-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-88R7-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 88.7OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-88R7-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-88R7-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-88R7-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-88R7-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-88R7-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-88R7-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-88R7-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-88R7-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-88R7-C-T5
HEX NUT 11/32" NYLON 8-32 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 17W D 24TSSOP datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 50K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MDK-PRO FLOATING LC datasheet.pdf
M803 7C 7#23 PIN PLUG THRD datasheet.pdf
100000UF 25V 50X105MM 85C 10000H datasheet.pdf