Susumu RG1608P-161-D-T5
RG1608P-161-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-161-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-161-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-161-D-T5
QUANTITY
RG1608P-161-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-161-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-161-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-161-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-161-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-161-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-161-D-T5
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 28AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
IC SRAM 32K X 16 3.3V 44-SOJ datasheet.pdf
IC DAC datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 1A 24V datasheet.pdf