Susumu RG1608P-3011-W-T5
RG1608P-3011-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-3011-W-T5
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-3011-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-3011-W-T5
QUANTITY
RG1608P-3011-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-3011-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-3011-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-3011-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-3011-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-3011-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-3011-W-T5
FIXED IND 15UH 1.1A 96 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 8.8A 8SOIC datasheet.pdf
FEED-THRU MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 100V datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 25BGA datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8SOIC datasheet.pdf