Susumu RG1608P-472-W-T5
RG1608P-472-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-472-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-472-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-472-W-T5
QUANTITY
RG1608P-472-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-472-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-472-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-472-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-472-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-472-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-472-W-T5
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MODEM V.34 SERIAL DATA 3.3V datasheet.pdf
ADAPTER PROG TOOLSTICK F500 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf