Susumu RG1608P-49R9-C-T5
RG1608P-49R9-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-49R9-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-49R9-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-49R9-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-49R9-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-49R9-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-49R9-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-49R9-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-49R9-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-49R9-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-49R9-C-T5
RES SMD 39 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
WDUL 4 5K/0 75W POTI datasheet.pdf
I/O MOUNTING BRD STANDARD 16POS datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT LP SOT143-4 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf