Susumu RG1608P-5111-D-T5
RG1608P-5111-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5111-D-T5
Brief Description
RES SMD 5.11KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5111-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-5111-D-T5
QUANTITY
RG1608P-5111-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5111-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5111-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5111-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5111-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5111-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-5111-D-T5
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TURRET.115" datasheet.pdf
CABLE MIC COILED BNC MALE 72" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
LED YELLOW 1210 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
H48-6 SHEET 300X300X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CAR RX AM/FM/LW/SW/WB 24QFN datasheet.pdf
26AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf