Susumu RG1608P-5112-C-T5
RG1608P-5112-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5112-C-T5
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5112-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-5112-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-5112-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5112-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5112-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5112-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5112-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5112-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-5112-C-T5
IC REG CTRLR PWM CM 8-MINIDIP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 124.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 8MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf