Susumu RG1608P-5230-B-T1
RG1608P-5230-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5230-B-T1
Brief Description
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5230-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-5230-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-5230-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5230-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5230-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5230-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5230-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5230-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-5230-B-T1
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.8A 16LFCSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 19.18MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HOUSING PPE BLK 6.52"L X 3.78"W datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LJT 37C 37#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 120 CLBs, 4000 Gates, 83MHz, 120-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf