Susumu RG1608P-5362-B-T1
RG1608P-5362-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5362-B-T1
Brief Description
RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5362-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-5362-B-T1
QUANTITY
RG1608P-5362-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5362-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5362-B-T1
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5362-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5362-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5362-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-5362-B-T1
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3048A/H1504TR12" datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 1.7MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 220K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf