Susumu RG1608P-5492-B-T5
RG1608P-5492-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5492-B-T5
Brief Description
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5492-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-5492-B-T5
QUANTITY
RG1608P-5492-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5492-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5492-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5492-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5492-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5492-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-5492-B-T5
RES 620 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 32BIT 225MBGA datasheet.pdf
FITTING TEE POLY CLR 2 X 2" datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf