Susumu RG1608P-682-B-T5
RG1608P-682-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-682-B-T5
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-682-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-682-B-T5
QUANTITY
RG1608P-682-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-682-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-682-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-682-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-682-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-682-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-682-B-T5
RES SMD 180 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.2PF 100V 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf