Susumu RG1608P-73R2-W-T1
RG1608P-73R2-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-73R2-W-T1
Brief Description
RES SMD 73.2OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-73R2-W-T1.pdf
Availability of RG1608P-73R2-W-T1
QUANTITY
RG1608P-73R2-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-73R2-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-73R2-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-73R2-W-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-73R2-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-73R2-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-73R2-W-T1
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 20" datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 13.46MM datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 22 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf