Vishay Semiconductor/Diodes Division BY520-16E-E3/54
BY520-16E-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BY520-16E-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 500MA DO204
Datasheet Download
BY520-16E-E3/54.pdf
Availability of BY520-16E-E3/54
QUANTITY
BY520-16E-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY520-16E-E3/54
Internal Part NumberEIS-BY520-16E-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY520-16E-E3/54
Related LinksBY520-1, BY520-16E-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BY520-16E-E3/54 Details Description
Related parts for BY520-16E-E3/54
IC COUNTER 14STAGE BIN 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 634 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CBL TIE HLDR ARROW MNT NATURAL datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 765NM 50MA RAD datasheet.pdf