Susumu RG1608P-8062-D-T5
RG1608P-8062-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-8062-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-8062-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-8062-D-T5
QUANTITY
RG1608P-8062-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-8062-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-8062-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-8062-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-8062-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-8062-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-8062-D-T5
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 17V SC-82AB datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 4POS 24AWG T/H datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf