Susumu RG1608V-1150-W-T1
RG1608V-1150-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1150-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 115 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1150-W-T1.pdf
Availability of RG1608V-1150-W-T1
QUANTITY
RG1608V-1150-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1150-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1150-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1150-W-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1150-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1150-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-1150-W-T1
CARD EDGE 62POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN PLUG CORD FMAL 6PIN BLK/AU datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS datasheet.pdf
RES 165 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 1608 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 85A DO5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf