Susumu RG1608V-2550-C-T5
RG1608V-2550-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2550-C-T5
Brief Description
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2550-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-2550-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-2550-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2550-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2550-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2550-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2550-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2550-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2550-C-T5
IC REG LDO -8V 1.5A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 900BGA datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
R/A REC POWER BLADE datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 820 OHM 16SOIC datasheet.pdf