Susumu RG1608V-2610-W-T1
RG1608V-2610-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2610-W-T1
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2610-W-T1.pdf
Availability of RG1608V-2610-W-T1
QUANTITY
RG1608V-2610-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2610-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2610-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2610-W-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2610-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2610-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-2610-W-T1
SENSOR THRU BEAM PNP OUTPUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
TRANSFORMER 880UH 2:1 SMD datasheet.pdf
RES 225 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SCR 16A 600V TO-220F datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf