Susumu RG1608V-2740-D-T5
RG1608V-2740-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2740-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2740-D-T5.pdf
Availability of RG1608V-2740-D-T5
QUANTITY
RG1608V-2740-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2740-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2740-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2740-D-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2740-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2740-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2740-D-T5
THERMISTOR TEMP MEAS 5KOHM @25C datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 4W 5V PROG datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC W/USB 28SSOP datasheet.pdf
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC LASER DRVR 3CHAN 24TQFN datasheet.pdf
LED T3 1/4 MULTI RED 230VAC/DC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf