Susumu RG1608V-3831-B-T1
RG1608V-3831-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-3831-B-T1
Brief Description
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-3831-B-T1.pdf
Availability of RG1608V-3831-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-3831-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-3831-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-3831-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-3831-B-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-3831-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-3831-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-3831-B-T1
FIXED IND 180UH 990MA 362 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 27 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS FEMALE CORD #16 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 5A 3-WDFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
NGFF CARD EDGE 67 POS 3.2H datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf