Susumu RG2012N-273-W-T5
RG2012N-273-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-273-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-273-W-T5.pdf
Availability of RG2012N-273-W-T5
QUANTITY
RG2012N-273-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-273-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-273-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-273-W-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-273-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-273-W-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-273-W-T5
CONN DIN RECEPT 120POS VERT PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 2A MT-2 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC FIELD QUAD PROG SSCLK 24-QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf