Susumu RG2012N-2740-P-T1
RG2012N-2740-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-2740-P-T1
Brief Description
RES SMD 274 OHM 0.02% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-2740-P-T1.pdf
Availability of RG2012N-2740-P-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012N-2740-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-2740-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012N-2740-P-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-2740-P-T1
Related LinksRG2012N-, RG2012N-2740-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-2740-P-T1 Details Description
Related parts for RG2012N-2740-P-T1
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 225X80MM BALL 115VAC datasheet.pdf
METRAL 1000 RECP 5ROW SIG ASSY datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
FUSE CERM 2A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 21C P 8" WHT FLOAT datasheet.pdf
EU4A-RJ45-USB-CAB1 PXC datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 26POS SMD datasheet.pdf