Susumu RG2012N-511-B-T1
RG2012N-511-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-511-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-511-B-T1.pdf
Availability of RG2012N-511-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012N-511-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-511-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012N-511-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-511-B-T1
Related LinksRG2012N-, RG2012N-511-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-511-B-T1 Details Description
Related parts for RG2012N-511-B-T1
MOSFET N-CH 20V 92A D2PAK datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
SW FILTER FOR AT420 AMBER datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CBL ASSY 3.5MM SLIM 6' MONO BLK datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
RES 2M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
1MM 25DEG DDR2 CONN W/LUB datasheet.pdf