Susumu RG2012P-1961-B-T5
RG2012P-1961-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-1961-B-T5
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-1961-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-1961-B-T5
QUANTITY
RG2012P-1961-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-1961-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-1961-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-1961-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-1961-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-1961-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-1961-B-T5
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MPU 68000 16.67MHZ 114PGA datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 22POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 820UF 6.3V AXIAL datasheet.pdf