Susumu RG2012P-2803-B-T5
RG2012P-2803-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-2803-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-2803-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-2803-B-T5
QUANTITY
RG2012P-2803-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-2803-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-2803-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)