Connor-Winfield D75AS-020.0M
D75AS-020.0M picture photo
Mfg. Part Number
D75AS-020.0M
Brief Description
OSC TCXO 20.000MHZ SINE WAVE SMD
Datasheet Download
D75AS-020.0M.pdf
Availability of D75AS-020.0M
QUANTITY
D75AS-020.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of D75AS-020.0M
Internal Part NumberEIS-D75AS-020.0M
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesD75AS
PackagingCut Tape (CT)
TypeTCXO
Frequency20MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability250ppb
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D75AS-020.0M
Related LinksD75AS-, D75AS-020.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
D75AS-020.0M Details Description
Related parts for D75AS-020.0M
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 100W OUT datasheet.pdf
FERRITE 5A 150 OHM 2220 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 6LFCSP-UD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
WASHER FLAT M6 NYLON datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf