Susumu RG2012P-363-B-T5
RG2012P-363-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-363-B-T5
Brief Description
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-363-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-363-B-T5
QUANTITY
RG2012P-363-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-363-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-363-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-363-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-363-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-363-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-363-B-T5
CONN HDR BRKWAY 6POS R/A DUAL datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
GYROSCOPES datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS 0.4MM SMD datasheet.pdf