Susumu RG2012P-7680-B-T5
RG2012P-7680-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-7680-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-7680-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-7680-B-T5
QUANTITY
RG2012P-7680-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-7680-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-7680-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-7680-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-7680-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-7680-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-7680-B-T5
VARISTOR 18.7V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 20NS 56-TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16CDIP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
HARDWARE CAP CLIPS ZINC STEEL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf