Susumu RG2012Q-16R9-D-T5
RG2012Q-16R9-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012Q-16R9-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012Q-16R9-D-T5.pdf
Availability of RG2012Q-16R9-D-T5
QUANTITY
RG2012Q-16R9-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012Q-16R9-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012Q-16R9-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012Q-16R9-D-T5
Related LinksRG2012Q-, RG2012Q-16R9-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012Q-16R9-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012Q-16R9-D-T5
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 480VAC datasheet.pdf
CONN SPRING 22POS DUAL .390 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
KIT CONN SEARAY SLIM SERIES datasheet.pdf
MS-3 LSR RSTR-LD OEI PLC 2.03M datasheet.pdf
GRIP MATERIAL 4" CIR BLK 5/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf