Susumu RG2012V-1071-D-T5
RG2012V-1071-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-1071-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.07K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-1071-D-T5.pdf
Availability of RG2012V-1071-D-T5
QUANTITY
RG2012V-1071-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-1071-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-1071-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-1071-D-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-1071-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-1071-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-1071-D-T5
IC AMP VIDEO DIFFRNC ADJ 8-DIP datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 75POS LONG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 14DIP datasheet.pdf
PEDESTAL BASE 18X18X1.13" datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
SCZ 3.81/02/180FI SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf