Susumu RG3216N-3160-D-T5
RG3216N-3160-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216N-3160-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216N-3160-D-T5.pdf
Availability of RG3216N-3160-D-T5
QUANTITY
RG3216N-3160-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216N-3160-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216N-3160-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216N-3160-D-T5
Related LinksRG3216N-, RG3216N-3160-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216N-3160-D-T5 Details Description
Related parts for RG3216N-3160-D-T5
IC OPAMP VFB 12MHZ 8SO datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .083W STER AB 16LLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIDIR 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT 168MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 360MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
HDM SMPR055F062FK datasheet.pdf
R/A PLUG, 3.81MM, GREEN, 8 POSN datasheet.pdf